• flaga UE

Jak dbać o kwiaty domowe zimą?

Jak dbać o kwiaty domowe zimą?

Wiele osób nie lubi zimy, przede wszystkim ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne, niskie temperatury czy konieczność noszenia grubych ubrań. Również nasze rośliny doniczkowe nie przepadają za tą porą roku. Dzięki zieleni we wnętrzu możemy jednak zdecydowanie poprawić nasze zimowe nastroje. Jej obecność jest kojąca, gdy za oknem szare otoczenie nie napawa optymizmem. Jeśli zatem zależy nam na tym, aby cały rok rośliny upiększały nasze mieszkanie, powinniśmy odpowiednio się o nie zatroszczyć. O czym zatem trzeba pamiętać, pielęgnując kwiaty domowe zimą? Oto kilka najważniejszych wskazówek.

Pielęgnacja kwiatów zimą: dostarczaj im odpowiednią ilość światła 

Chyba każdy miłośnik kwiatów zdaje sobie sprawę z tego, jak istotne dla ich rozwoju jest światło (jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na ten temat, przeczytaj artykuł znaczenie światła dla roślin i ludzi). 

Niestety zimą, dostęp do naturalnego światła jest ograniczony, co może niekorzystnie wpłynąć na kondycję naszych kwiatów domowych. Odległość między liśćmi powiększa się zaczynają one opadać, może także dojść nawet do obumarcia całej rośliny.

Aby do tego nie dopuścić, musimy w miarę możliwości przenieść rośliny jak najbliżej okien. Najlepiej jeśli są to okna południowo-wschodnie, a więc tam, gdzie do pomieszczeń dociera najwięcej naturalnego światła. Jeżeli to możliwe odsłońmy firanki, rolety czy zasłony w dzień. Pamiętajmy też, że kurz osadzający się na roślinach może ograniczać dostęp światła. Dlatego regularnie usuwajmy go przy pomocy wilgotnej szmatki lub gąbki. 

Jeżeli uznamy, że nasze rośliny nadal nie otrzymują odpowiedniej dawki światła zimą, warto pomyśleć o ich sztucznym doświetlaniu. Pomogą nam w tym lampy asymilacyjne, najlepiej energooszczędne, LEDowe.

Gdy mamy do czynienia z zieloną ścianą z roślin, problem światła zazwyczaj zostaje rozwiązany podczas instalacji systemu wraz z montażem odpowiedniego oświetlenia. Czas naświetlania powinien być ciągły przez minimum 10 godzin dziennie.

Jak dbać o rośliny domowe w okresie zimowym? Zapewnij optymalną temperaturę

Niedobór światła w zimie możemy wyrównać poprzez obniżenie temperatury powietrza w pomieszczeniu, gdzie znajdują się nasze rośliny.

Przenieśmy w tym celu nasze rośliny do nieco chłodniejszych pomieszczeń na te kilka miesięcy. Jeśli nie mamy do dyspozycji takich miejsc, postarajmy się, aby znalazły się jak najbliżej okien, w pobliżu których temperatura jest nieco niższa. Pod warunkiem rzecz jasna, że tuż pod parapetem nie ma kaloryfera. Musimy również pamiętać, że rośliny domowe nie lubią zimnego, czy wręcz mroźnego powietrza. Ustawmy je więc w bezpiecznej odległości. 

A co z zieloną ścianą?

Co zrobić zaś w przypadku żywej ściany? Tutaj nie musimy równoważać braku światła, bo stale je dostarczamy. Natomiast musimy uważać na zbyt wysokie temperatury, powyżej 23°C. Zbyt nagrzane i suche powietrze będzie powodowało szybsze przesuszanie brył korzeniowych i liści. Takie powietrze jest niekorzystne także dla człowieka. Powoduje wysuszenia śluzówek i wpływa niekorzystnie na drogi oddechowe i oczy. Rozważmy obniżenie temperatury w mieszkaniu w sezonie zimowym i dobre przewietrzanie pomieszczeń na rzecz cieplejszych ubrań. Będziemy zdrowsi, z większą ilością energii. A rośliny odwdzięczą nam się pięknym wyglądem. 

Czytaj więcej o pielęgnacji zielonej ściany.

Ogranicz podlewanie 

W okresie zimowym rośliny nie potrzebują tak dużo wody, jak w pozostałych porach roku. Dlatego w tym czasie, powinniśmy zmniejszyć jej ilość. Musimy pamiętać, że podobnie jak niedobór, tak samo i nadmiar wody szkodzi kwiatom domowym. W związku z tym powinniśmy zachować ostrożność zimą i nawadniać rośliny tylko w takim zakresie, aby po prostu nie uschły. Sprawdzajmy zatem wilgotność gleby naszych kwiatów i podlewajmy je dopiero wtedy, kiedy jest ona już sucha. 

Na zielonych ścianach sytuacja bywa odwrotna. Suche, ciepłe powietrze szybciej wysusza substraty i bryły korzeniowe. Dlatego z nastaniem sezonu grzewczego powinniśmy zwiększyć częstotliwość nawadniania wertykalnych ogrodów.

Jak dbać o kwiaty zimą? Zadbaj o właściwą wilgotność powietrza 

Sezon grzewczy to ten okres w roku, kiedy w naszych mieszkaniach wilgotność powietrza jest najniższa. Bardzo często sami narzekamy na zbyt suche powietrze zimą, dlatego nie powinien nas dziwić fakt, że takie warunki nie sprzyjają również roślinom znajdującym się w mieszkaniu. Dlatego, w miarę możliwości, powinniśmy zwiększać wilgotność powietrza, co wpłynie pozytywnie zarówno na kondycję roślin, jak i na samopoczucie nas samych.

Bardzo prostym rozwiązaniem jest położenie na grzejnikach wilgotnych ręczników lub zawieszanie na nich specjalnych pojemników z wodą. Jeśli możemy zainwestować nieco więcej pieniędzy, możemy również kupić elektryczny nawilżacz powietrza, który posłuży nam przez dłuższy czas. 

Same rośliny możemy także od czasu do czasu spryskiwać wodą, lub też wsypać na ich podstawkę drobne kamyki, a następnie zalać je wodą. Kiedy woda będzie parować, podniesie jednocześnie wilgotność powietrza w pobliżu samych roślin.

Zielone ściany roślinne zaś będą działać podobnie do nawilżacza, całą swoją powierzchnią oddając wilgoć do wnętrza pomieszczeń. Dlatego ustawienie większej częstotliwości nawadniania może okazać się koniecznością.

Czytaj o wpływie żywych ścian na wilgotność powietrza.

Dopasuj nawozy do ich potrzeb 

Opinie dotyczące tego, czy w okresie zimowym powinniśmy w ogóle nawozić rośliny, są bardzo zróżnicowane. Co do zasady, w tym okresie, powinniśmy podawać mniej nawozów niż wiosną i latem. Warto rozważnie stosować niewielkie ilości nawozów płynnych lub produktów tego typu o przedłużonym działaniu. 

W przypadku zielonych ścian takich ograniczeń nie ma, gdyż stale podaje się niskie dawki nawozów, najczęściej wraz z wodą, więc nie trzeba zmieniać dozowania.

Stosując się do tych prostych wskazówek pielęgnacyjnych w sezonie zimowym, rośliny odwdzięczą się pięknym wyglądem przez cały rok.

 

Pobierz aplikację:
app store
google play