Połączenie zaawansowanej technologii z naturą

4Nature System zawarty w Systemie Meblowym

Your Health
is our Technology

duże logo

 

Blog


 

28 08.2018

Kwiaty do sypialni - które rośliny najlepiej się sprawdzą?

kwiaty do sypialni

Być może zetknąłeś się z obiegową opinią, jakoby umieszczanie kwiatów w sypialni nie było najlepszym pomysłem. Nic bardziej mylnego! Poniżej rozprawiamy się z tym mitem i podpowiadamy, które rośliny doniczkowe najlepiej umieścić w swojej sypialni. Przekonaj się, że przyniesie Ci to same korzyści i wybierz te gatunki, które najlepiej utrafią w Twoje upodobania!

 

Kwiaty nie zabiją Cię w trakcie snu!

 

Chybione przekonanie, jakoby rośliny w sypialni mogły nam zaszkodzić, wzięło się z wyolbrzymienia i wypaczenia faktu, że kwiaty nocą zabierają nam tlen, a uwalniają dwutlenek węgla. Miałoby to utrudniać zasypianie, wpływać na pogorszenie jakości snu, a nawet wywoływać duszności. Idąc tym tropem, posadzenie roślin w sypialni prowadziłoby prosto do śmierci poprzez uduszenie. Aby taki scenariusz mógł się ziścić, musielibyśmy przebywać w stuprocentowo szczelnych pomieszczeniach, a roślin musiałaby być naprawdę cała masa. Oczywiście zarówno jeden, jak i drugi scenariusz są zupełnie nieprawdopodobne, chyba że wytworzylibyśmy iście laboratoryjne warunki i zmienilibyśmy ściany sypialni w jeden wielki wertykalny ogród.

 

Kwiaty wcale nie działają tak silnie, jak się je o to posądza. Wbrew powszechnemu przekonaniu zasadzenie ich w miejscu, gdzie śpimy, to bardzo dobry pomysł – warto jednak uważnie dobrać gatunki roślin. Istnieją bowiem kwiaty doniczkowe, które nadają się do umieszczenia w sypialni lepiej niż inne. Cała tajemnica tkwi w odwrotnej fotosyntezie – nocą takie rośliny produkują tlen, natomiast pochłaniają dwutlenek węgla. W ten sposób przystosowują się do suchego, gorącego klimatu, a jednocześnie dotleniają pomieszczenie i – zamiast pogarszać – polepszają jakość naszego snu.

 

Nocne dotlenienie dzięki kwiatom

 

Oprócz tego, że rośliny w sypialni wzbogacą i ocieplą dane wnętrze – czyli wpłyną na jego estetykę – umiejętnie dobrane, znacząco poprawią jakość powietrza. Wiele roślin:

- wchłania szkodliwe substancje pochodzące z dymu tytoniowego, lakierów czy farb,

- redukuje zatrucia chemiczne,

- zwalcza rozwój pleśni i zarodników,

- daje przyjemny, neutralny zapach,

- oczyszcza i nawilża powietrze,

- produkuje tlen, czyli dodatkowo dotlenia pomieszczenie i Twój organizm (to z kolei pomaga w szybszym zaśnięciu i zapewnia zdrowy, odprężający sen).

 

Uwaga: w sypialni staraj się ustawiać pojedyncze i niezbyt okazałe rośliny. Duże okazy nadadzą się jedynie do przestronnych pomieszczeń. Postaraj się zbudować nastrój, który będzie sprzyjał nocnemu wypoczynkowi. Jakie konkretne gatunki mogą Ci w tym pomóc?

 

Rośliny wydzielające tlen nocą, z którymi warto dzielić sypialnię

 

Nocą pochłanianiem CO2, a wydzielaniem tlenu zajmują się między innymi aloes drzewiasty, kaktus bożonarodzeniowy, kaktus wielkanocny, sansewieria gwinejska czy storczyk. Przyjrzyjmy się pokrótce tym gatunkom:

 

- aloes zwyczajny – sukulent znany ze swoich leczniczych właściwości. Ma grube, mięsiste liście, lubi słońce i wysoką temperaturę pokojową (dopiero w zimie najlepiej czuje się w ok. 10 stopniach). Nie dość, że redukuje ilość zanieczyszczeń i świetnie nawilża powietrze, to jeszcze charakteryzuje go odwrócona fotosynteza. Należy oszczędnie go podlewać, a także traktować nawozem z potasem.

 

- kaktusy (bożonarodzeniowy i wielkanocny) – brazylijskie gatunki, które wyglądem znacząco odbiegają od zwyczajnych kaktusów. W okresie kwitnienia wypuszczają piękne, jaskrawe kwiaty. Pierwszy kaktus kwitnie zimą, natomiast drugi – latem. Świetnie wyglądają na sypialnianym parapecie – nie lubią częstego dotykania, przesadzania i zbyt obfitego podlewania.

 

- sansewiera gwinejska – odporna i niezbyt wymagająca roślina. Poradzi sobie w dobrze nasłonecznionym, ale też w zacienionym miejscu; przeżyje bez podlewania nawet miesiąc. Nocą produkuje bardzo dużo tlenu – nic dziwnego, że zdaniem specjalistów powinna zagościć w każdej sypialni!

 

- storczyk – epifit, nie przepada za częstym przesadzaniem i zbyt obfitym podlewaniem; warto jednak codziennie go zraszać. Pięknie kwitnie (jego kwiaty zbierają się w długi kwiatostan), jest pozbawiony drażniącego zapachu, a najlepiej sprawdzi się właśnie w sypialni.

 

Inne gatunki kwiatów polecane w sypialni

 

Nawilżenie i oczyszczenie powietrza w pomieszczeniu zapewnią między innymi papirus, paprotka, bluszcz pospolity, zielistka Sternberga, Geranium (pelargonia), gerbera czy dracena. Z tego samego powodu do sypialni polecany jest skrzydłokwiat. Roślina o licznych, białych kwiatach i dużych, błyszczących liściach pochłania między innymi alkohol, benzen i aceton. Latem trzeba ją podlewać częściej niż zimą. Skrzydłokwiat przoduje w rankingach roślin idealnych do postawienia przy łóżku; trzeba jednak pamiętać, że jest trujący, więc osoby posiadające dzieci lub hodujące zwierzęta domowe powinny zachować ostrożność. Wiele z wymienionych gatunków z powodzeniem można hodować również w formie wertykalnej – na zielonej ścianie.

 

Jakie inne gatunki warto rozważyć, urządzając swoją sypialnię? Pozytywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie wywrą także zamiokulkas, azalia, trzykrotka, cyklamen, begonia, asparagus gęstokwiatowy, hoja, hemigraf, gwiazda betlejemska, figowiec, filodendron, chamedora wytworna czy anturium.powrót ››


 

Dane kontaktowe


ul. Radziwie 5 lok. 267
01-164 Warszawa, Polska

Godziny otwarcia biura
pon - pt: 8:00 - 16:00
 

+48 513 168 559

 

Zaufali Nam


 

kimisushi
tetris logo
buromobel experte
business link
efinity
golabek fin
la beaute
level27
logo
matex
muzeum powstawnia warszawskiego
skanska